Známe sú oxid chromitý a oxid chrómový. Oxid chromitý Cr2O- je to zelený prášok, ktorý sa nerozpúšťa vo vode, . Upotrebovanie našli aj niektoré zlúčeniny chrómu , ktoré sú v rozpustnej forme jedovaté. Niektoré farmaceutické firmy ho ponúkajú vo forme anorganickej zlúčeniny, iné vo forme organickej.
Toxickejšie sú zlúčeniny chrómu s oxidačným číslom šesť Cr VI , ktoré sa vstrebávajú až 5-krát lepšie ako chromité zlúčeniny a smrteľná dávka je mg.
ZLÚČENINY ŠESŤMOCNÉHO CHRÓMU. Zlúčeniny chrómu sa pridávajú do redukčných diét. Názov prvku pochádza z gréckeho slova CHROMA čo znamená farba, vyjadruje schopnosť chrómu tvoriť rozličné farebné zlúčeniny.
Toxicita zlúčenín chrómu závisí od rozpustnosti, ale aj od oxidačného čísla chrómu. CrOcez zlúčeniny chrómu s nižšími valenciami až na . Zdroje znečistenia s vodoprávnym povolením na vypúšťanie odpadových vôd s obsahom chrómu. Sírovodík redukuje v kyslom prostredí chrómany a dvojchrómany za súčasného vylúčenia síry na zlúčeniny trojmocného chrómu , ktoré roztokom prepožičiavajú .
Transfer pôdnych foriem chrómu do častí rastlín v rastových fázach.